Štiridesetletna naveza
Praznovanje ob 40-letnici druženja med PD Delo in PD Grafičar

Upravičeno je, da o tako pomembnem, redkem dogodku poročamo širše, zato smo se potrudili in o svečani obeležitvi našega praznika, objavili članek v Slovenskih novicah.
Slovenske novice so del časopisne hiše Delo, ki je matična hiša našega planinskega društva in nas je ob tej priliki tudi finančno nagradila.
Ponosni na dosedanje delo in veseli ponovnega druženja smo se planinci PD Delo in planinci PD Grafičar v soboto 20. septembra zbrali pred planinsko kočo v Kamniški Bistrici,
da bi skupaj obeležili svečani dogodek, to je praznovanje 40. obletnice druženja obeh društev. Delovi planinci smo, tako kot vedno, v veselem vzdušju čakali svoje planinske prijatelje iz Hrvaške, le tokrat za odtenek malce bolj svečano in tudi malce nervozno.
Štirideset planincev PD Grafičar in nekaj manj iz PD Dela se je odločilo skupaj
obeležiti ta, za nas zelo pomemben dogodek, ki je pustil svoj pečat tudi na ravni Planinske zveze Slovenije in Meddruštvenega odbora PD Ljubljana. Miza s soljo in kruhom, ki sta predstavljala simbol toplega sprejema, je bila prekrita z bogatimi darili za vse prisotne. Deni in Anica, planinki, ki sta tudi že štirideset let predani pohodništvu in druženju s člani obeh društev, sta s svojimi izvirnimi darili navdušili prav vsakogar.
V darilnih vrečkah so se znašli domači izdelki kot so marmelade, džemi, olja in zdravilni napitki, planinski čaji, vložene gobe in še kaj. Bogato darilo, ki je zahtevalo obilo truda, še zdaleč ni vsakdanje in je slednjemu od nas pričaralo nekaj domačnosti. Izdelek pridnih rok, podarjen s srcem.
Obeležitev tako visoke obletnice skupnega druženja, pohodništva, planinarjenja, povezovanja, ohranjanja stikov med obemi društvi, je nekaj izrednega.
V soboto je 13 pohodnikov, kljub oblačnosti in meglicam, ki so se podile čez kamniške gore, osvojilo vrh Kamniški dedec (1583 m), drugi pohodniki smo se odpravili na ogled treh balvanov: Žagane peči (912 m), Lepega kamna (888 m) in Sivnice (925 m).
Svečano uradno prireditev v koči v Kamniški Bistrici je v soboto 21. septembra zvečer
povezovala in s toplimi besedami obogatila Nataša Gruden.
Predsednik PD Delo Dušan Resnik in predsednik PD Grafičar Vlado Sor sta spregovorila
o druženju, o delu in povezovanju med obema društvoma. V preteklih 40. letih so se stkale
prijateljske vezi, izrečena je bila želja po skupnih vodenih pohodih in izletih in vse do
danes skupno uživanje lepot slovenskih in hrvaških gora. Najlepši del življenja planinca so doživetja v planinah in naravi. Spontano srečanje grafičarjev je preraslo v prijateljstvo in sodelovanje in postalo fenomen, ki ne druži le dveh planinskih društev, preraslo je v eno samo veliko družino.

Predsednica MDO PD Lj. Marinka Koželj Stepic nam je predala čestitke predsednika
Planinske zveze Slovenije Bojana Rotovnika. Posebno priznanje za ta visoki jubilej
sta iz rok predsednice MDO PD Lj. prejeli obe društvi. Med drugim je dejala, da je že na
začetku druženja s planinci obeh društev ugotovila, da gre v tej navezi za veliko več kot druženje. Gre za posebno druženje, za močno voljo planincev iz obeh društev na poti med
Ljubljano in Zagrebom in obratno.
V veselem vzdušju, ko je govornike večkrat preglasil aplavz, so bila podeljena priznanja vsem zaslužnim in prizadevnim članom planinskega društva Grafičar in Delo.
Nekaj “živih” spominov so obudili najstarejši člani obeh društev, ki so deloma tudi krivci
za začetek 40-letne zgodbe, zaradi katere smo se zbrali in smo ponosni nanjo. Med njimi
Slavo Milosavljević, Janez Porenta, Dado Kralj in Nikolaj Levičnik. Ti so nam natresli poln ruzak spominov in nepozabnih doživetij. Najlepša izrečena misel tega večera je bila Janezova, da za tovrstno druženje ni recepta, je le objem. Nikolaj pa je dejal, da prijateljstva ni nikoli preveč. Prevladalo je posebno čustvo, ki se je videlo na obrazih vseh nas, tudi tistih mlajših članov po stažu. Na pobudo Janeza Porenta smo se prisotni z enominutnim molkom poklonili žal že pokojnim članom.
Da smo in bomo ostali ena družina, ki ima veliko srce, je ponovno poudaril Vlado,
ko je našemu društvu v spomin in v zahvalo za prijateljstvo podaril živo rdeče okrašeno lectovo srce in staro zagrebški šopek suhih rož. Planincem Grafičarjem je Dušan podaril planinca – ročno izdelano lutko, ki ga je za to priložnost naredila Sonja. Planinec,ki še nima imena, je oblečen po stari planinski modi, v karirasto srajco in žametne hlače.
Po programu, so se v nedeljo planinci obeh društev, tudi tisti, ki so bili malce utrujeni od plesa in žuranja, podali na pohod po parku spominov v Kamniški Bistrici. Ogledali so si tudi Plečnikovo vilo in kanjon Predaselj.
To soboto si bomo planinci,ki smo vajeni hrane iz ruzaka, zapomili po okusni večerji,
ki so nam jo pripravili v koči. Še dolgo bo v naših ušesih odzvanjala vesela glasba ansambla Viharniki. Vzdušje je bilo enkratno tudi tik po svečani proslavi, ko so člani PD Grafičar za nas odigrali eno svojih iger in nam kar med mizami pričarali gledališče.
Pohvala in zahvala organizacijskemu odboru PD Delo in drugim članom, ki so od pomladi
naprej s svojimi idejami in zagnanim delom zasnovali in izpeljali prireditev in srečanje ter oboje uspešno pripeljali do konca. Najzaslužnejši so Pavle, Dušan, Anica, Deni, Janez, Stanka, Peter, Nataša, Sonja, Milica, Marinka in naša blagajničarka Sonja. Enako vsem, ki so idejno oziroma drugače prispevali, da je bilo srečanje nepozabno.

Hvala vsem donatorjem, ki so planinskemu društvu Delo pomagali tudi finančno in
s tem potrdili, da naše delo in naš trud ni zaman. Predvsem hvala upravi časopisne hiše Delo in članici Miri Bokan.
Sladka zahvala vsem članicam PD Delo in članicam PD Grafičar, ki so nam v soboto in tudi v nedeljo, po skupnem kosilu v gostilni pri Mngan, ponudile odlično pecivo.
Pa še iskrica. Tokrat je imel predsednik Dušan, izjemoma, najbrž prvič, daljšega od predsednika Vladota – govor namreč.
Sonja Suhadolc

Za povečavo klikni na posamezno sliko

Čičerija
Izlet v neznano 2014
Razstava Mojstrana 2014
Druženje s PD Grafičar
Kamniška Bistrica druženje s PD Grafičar
Gašperičev pohod na Krim 2014
Jezerski Stog
Tolsta Košuta 2014
Krožna Štore 2014
Zir, Mosor 2014
Rašica s PD Grafičar 2014
Kranjska reber 2014
Kopitnik 2014
Glinščica 2014
Zbor članov 2014
Lačna 2015
Medvednica 2015
Izlet v neznano 2015
Golte 2015
Gašperičev pohod na Krim 2015
Čičer 2 2015
STU Stol 1673m 2015
Čičer 2015
Učka druženje s PD Grafičar 2015
Janče s PD Grafičar 2015
Grmada 2015
Kopitnik 2015
Občni zbor 2015
Primorska 2016
Volitve PD Grafičar 2 2016
Volitve PD Grafičar 2016
Medvednica, Druženje s PD Grafičar
V neznano 2016
Kisovec, srečanje s PD Grafičar 2016
XX. Gašperičev pohod 2016
Škodljevec 2016
Jezerski Stog 2040m 2016
Kofce, Veliki vrh 2016
Triglav 2016
Črna prst 2016
Maloško poldne 2016
Podravina druženje s PD Grafičar 2016
Travna gora 2016
Molnik 2016
Kokoška 2016
Šenturška gora 2016
Kopitnik 2016
Občni zbor 2016
Primorska
Medvednica, druženje
Izlet v neznano 2017
Menina 2017
Gašperičev pohod na Krim 2017
Slatna, Kreda
Pristovški Storžič 2017
Struška, 2017
Krk 2017
Kojnik, Golič 2017
Moška pašteta 2017
Kopitnik, druženje s PD Grafičar
Kopitnik, druženje s PD Grafičar 2 2017
Štefanja gora 2017
Jurčičev pohod 2017
Grmada
Kopitnik 2017
Občni zbor 2017