Županova(Taborska) jama

Izlet v Županovo jamo pri Grosupljem

Za uvod naj povem, da tega izleta ne bi bilo, če bi prej vedela, da ima ta jama toliko stopnic. Ta izlet sem namreč predlagala jaz. Pa se nas je v soboto 21. oktobra 11 članov najprej zbralo na Grosupeljski železniški postaji, od tam smo se na predlog mojega pomočnika Pavleta odpeljali v vas Cerovo, kjer smo parkirali. Peš smo se dobre pol ure vzpenjali po naravni učni poti Po sledeh vodomca do Županove jame, ki obiskovalce navdušuje že od leta 1926, ko je domači župan Josip Perme odkril notranje dele in jih povezal z že prej znano Ledenico. Z vodnico smo si ogledali 7 podzemnih dvoran, od blizu videli raznovrstne kraške pojave, pa dve ali tri drobne jamske živali, prilagojene na večno temo, pa še kup visečih in spečih netopirjev. Slikovite jamske kulise so služile tudi za nekaj prizorov v enem izmed znanih filmov o Winnetouju in slovenskem mladinskem filmu Kekčeve ukane.

Do 7. dvorane je vodilo ca 500 mokrih stopnic in nazaj prav tako. Jaz kot asmatik sem imela navzgor težave z dihanjem, kljub napisu na informativnem panoju pri blagajni, da jama dobro dene prav astmatikom. Ko smo po 1 uri in 40 minut spet prispeli na površje, se malo odpočili na klopcah in se pofotkali, smo bili mnenja, da si je jamo bilo vredno ogledati kljub tisoč mokrim stopnicam.

Nazaj do avtomobilov nas je Pavle vodil po drugi gozdni (krožni) poti, kjer smo iz napisov in slik na učnih tablah lahko razbrali, da v teh širnih gozdovih poleg običajne divjadi živijo tudi volkovi, risi in polhi, mogoče tudi medvedi, pa mimo takšne table nismo šli, ker je Pavle pot malo skrajšal.

Izlet smo zaključili s kosilom v Raduhovi vasi.

Milica Kegl

Jelenk
Glinščica
Občni zbor 2024
Izlet na Gomilo (1026m) (HR)
Izlet v neznano - Sv. Tilen, grad Smlednik,
Izlet v Županovo(Taborsko) jamo
Dan Grafičara in tradicionalno druženje
Posočje z PD Grafičar
Gašparičev pohod 2023 - Krim
Petelinjek
Ablanca
Žovnek, Čreta
Izlet na Pag s PD Grafičar
Izlet na Polšnik s PD Grafičar
Izlet na Talež, Tolsti vrh
Izlet na Mirno goro
Občni zbor 2023 - Trzin
Primorska 2022
Izlet v neznano - Črnomelj
Nad Dragonjo - pot štirih cerkva
Dan PD Grafičarja - Samoborsko gorje
Vošca, Blekova pl.
Z PD Grafičar v Bavšici
Gašparičev pohod na Krim
Veliki vrh (Veža)
Peca
Južni Velebit - Tulove grede, Paklenica
Lisca, druženje s PD Grafičar
Vrsar, Limski kanal
Sv.Miklavž, Ušte
Občni zbor 2022
Dragonja
Pivška jezera
Izlet v neznano 2021
Druženje PD Delo-Grafičar1
Sivka in Sv Urban
50 let društva
Krim, Gašperičev pohod
Rodica
Kofce, Veliki vrh
Občni zbor 2021
Korada 812m
Javorniki
Špičasti vrh
Kamnik - Stari grad, Špica
Žaba
Janče 2021
Rašica 2021
Galetovec
Završnica.
Gašperičev pohod na Krim 2020
Trupejevo poldne 2020
Raskovec.
Matkov škaf 2020
Dolina Drage
Govejk
Občni zbor 2020
Primorska 2019
Izlet v neznano 2019
Dan PD Grafičar
Vršič
Govor
Cres, druženje s PD Grafičar
Krim 2019
Ogradi
Matkov kot
Vitranc
Predstava
Rogla, 2019
Brač
7 slapov
Smokuški vrh
Kopitnik
Občni zbor, 2019
Žbevnica, 2018
Medvednica, druženje 2018
Gledališka predstava, 2018
Vrata, druženje s PD Grafičar
Vrata 2
Gašperičev pohod, 2018
Kompotela, 2018
Češka koča, 2018
Trnovski gozd, 2018
Severni Velebit, srečanje s PD Grafičar 2018
Kisovec , druženje s PD Grafičar 2018
Jurčičev pohod, 2018
Sveta Trojica
Kopitnik 2018
Občni zbor 2018